Dla niektórych ludzi praca w banku jest tą wymarzoną. Inni z kolei nie widzą siebie w takim miejscu. W artykule wyjaśnimy, że po zatrudnieniu w tej instytucji finansowej niekoniecznie będziemy tylko obsługiwać klientów w okienku. Okazuje się bowiem, że stanowisk jest sporo, a niektóre z nich są bardzo dobrze płatne i pozwalają na rozwój kariery bankowca.
Różne stanowiska i obowiązki
Świat bankowości jest bardzo rozbudowany, dlatego różna może być praca w banku Zarobki są wtedy uzależnione od konkretnego stanowiska. Jednym z działów, jakie można tam znaleźć, jest sprzedaż i wspomniana na wstępie obsługa klienta. Pracując w tym obszarze, można być m.in.: doradcą inwestycyjnym i hipotecznym oraz kasjerem walutowym. Do czynności takich osób należy głównie prowadzenie rachunków, prezentowanie całej oferty, przygotowywanie dokumentacji i doradztwo finansowe. Ale najważniejszym zadaniem będzie oczywiście dbanie o zadowolenie ludzi korzystających z usług bankowych i kształtowanie pozytywnego wizerunku placówki.
Czym innym zajmują się natomiast dyrektorzy, menedżerowie i kierownicy. Oni skupiają się na odpowiednim zarządzaniu zespołem. Muszą to robić tak, aby zwiększyć sprzedaż i przyczynić się do pozyskania kolejnych klientów. W banku istnieje także dział analityki. Tutaj można pracować jako specjalista ds. oceny ryzyka albo zwykły analityk finansowy, który ocenia efektywność i opłacalność danej transakcji.
Jak dostać pracę w banku?
Po pierwsze należy ukończyć odpowiednie studia, ale niekoniecznie związane bezpośrednio z bankowością. Idealne okażą się również takie kierunki, jak: rachunkowość, ekonomia oraz informatyka. Bywa również tak, że wymagany będzie tylko kurs, na którym można nauczyć się podstaw związanych z zatrudnieniem na niższym szczeblu.
Wykształcenie i wiedza to jedno, ale pracodawca zwraca uwagą także na inne aspekty. Chodzi o praktyczne umiejętności oraz doświadczenie zawodowe. Przyszły pracownik musi być osobą komunikatywną (taka umiejętność przydaje się w kontaktach z innymi ludźmi w zespole). Ważne także, aby potrafił myśleć analitycznie i dobrze znał język angielski.
Praca w banku zarobki
Pracując w banku, można zarobić bardzo dużo, ale nie jako początkujący doradca klienta. Taki człowiek dostanie pensję w wysokości 4 000 zł brutto. Jednak przy poważniejszym stanowisku i większym doświadczeniu wypłata znacznie przekroczy tę wartość.
W opracowanym raporcie płacowym z 2018 roku wynika, że miesięczny dochód może wynieść nawet ponad 20 000 zł. Tyle zarobią m.in. dyrektorzy ds. rozwoju produktów i sprzedaży. Na kilkanaście tysięcy, czyli także pokaźną sumę, mogą liczyć natomiast kierownicy ds. klienta korporacyjnego. Z pensji będą również zadowoleni doradcy klienta małych i średnich przedsiębiorstw oraz analitycy kredytowi (otrzymają kwotę wyższą niż przedstawiciele wielu innych zawodów). Jak więc widać, zarobki z banku robią wrażenie! Opłaca się zatem zostać bankowcem.