Założenie firmy to oczywiście marzenie wielu osób. Jednak muszą zdawać sobie sprawę, że nie zawsze ich przedsiębiorstwo będzie dobrze prosperować. Czasem mogą się bowiem pojawić liczne problemy finansowe. Jest na szczęście możliwość, aby wyjść na prostą i zaradzić kłopotom. Co należy zrobić? Wystarczy zdecydować się na zawieszenie działalności gospodarczej.
Chwilowe przerwanie biznesu – zalety
Dzięki tymczasowemu zawieszeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorca zostanie na przykład zwolniony z obowiązkowego płacenia składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Nie będzie musiał martwić się, że urząd skarbowy wyciągnie jakieś konsekwencje i nałoży na niego dużą karę – wszystko odbywa się przecież zgodnie z prawem. Dużą zaletą jest to, że po wprowadzeniu ustawy Prawo przedsiębiorców, może swoją firmę zawiesić na czas nieokreślony. Jeśli jednak jest wpisany do KRS, wtedy obowiązuje go maksymalny okres 24 miesięcy. Jeżeli właściciel nie da rady wyjść przez ten czas z finansowego dołka, to czeka go całkowita likwidacja zakładu.
Sposoby zawieszenia działalności gospodarczej
Zawieszenie działalności nie jest bardzo skomplikowane. Wszystkie formalności związane z tą czynnością można załatwić bowiem w jeden dzień. Należy tylko złożyć odpowiednio wypełniony wniosek. Robi się to drogą online albo bezpośrednio w urzędzie gminy. Pierwszy sposób polega na użyciu podpisu elektronicznego (weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu) przez specjalny system o nazwie CEIDG. Natomiast druga metoda odbywa się inaczej. Przedsiębiorca nie musi jednak osobiście udawać się do urzędu gminy, trzymając w dłoni dokumentację. Może także wysłać wniosek za pomocą listu poleconego, pamiętając o tym, aby jego własnoręczny podpis był potwierdzony przez profesjonalnego notariusza. Co ciekawe, chcąc wznowić działalność, wszelkie procedury wyglądają podobnie.
Inne ważne informacje
Na koniec warto poznać jeszcze inne, dość przydatne informacje na ten temat. Otóż zawieszenie działalności gospodarczej spółki cywilnej będzie możliwe, pod warunkiem, że dokonają tego wszyscy wspólnicy. Trzeba również wiedzieć, że w okresie, kiedy firma przestaje funkcjonować, jej właścicielowi nie wolno osiągać bieżących przychodów, ale ma on prawo do pewnych, wybranych zadań dotyczących swojej działalności.
Uwaga! W przypadku, kiedy przedsiębiorca zatrudni osoby na umowę o pracę albo na zasadzie powołania i mianowania, nie może niestety zawiesić działalności. Musi też pamiętać o tym, że w każdej chwili zostanie poddany dokładnej kontroli.