Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest oczywista nawet dla księgowych i doradców podatkowych z wieloletnim doświadczeniem. Czasami pojawia się sporo wątpliwości co do tego, jaką formę prawną dla działalności wybrać.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Niektórzy ludzie widzą sporo zalet w prowadzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście, prowadząc firmę w takiej formie, właściciel nie odpowiada całym swoim majątkiem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wysokie koszty prowadzenia księgowości. Nie ma mowy tutaj o księgowości uproszczonej, w grę wchodzą tylko pełne księgi. To generuje spore koszty. Eksperci podkreślają, że prowadząc małą firmę jednoosobową, nie warto, mówiąc kolokwialnie, bawić się spółki, tylko po to, aby zaoszczędzić na ZUS-ie. Prędzej czy później te pieniądze będzie trzeba wydać na coś innego, na przykład na księgowego.
Działalność jednoosobowa
Zdecydowana większość nowych firm, jakie powstają w Polsce, to działalności jednoosobowe. Jest to stosunkowo prosta forma założenia działalności gospodarczej, wymaga najmniejszej ilości formalności. Jednak właściciel odpowiada całym swoim majątkiem za długi firmy. Dlatego też, będąc w związku małżeńskim, trzeba przemyśleć kwestie finansowe i podpisać intercyzę, aby nie odpowiadać za długi partnera związane z biznesem. Można spotkać się z takim stwierdzeniem, że spółki są dla kontrahentów bardziej wiarygodne niż działalności jednoosobowe. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno opłacalna będzie współpraca z kimś, kto nie rozumie realiów prowadzenia działalności w Polsce.
Własna firma czy etat?
Forma prawna działalności to tylko jeden z dylematów, jakie pojawiają się przy pomyśle o założeniu własnej firmy. Najczęściej ludzie miesiącami zwlekają z podjęciem ostatecznej decyzji o otwarciu firmy. Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ pieniądze na etacie są pewne, co miesiąc otrzymuje się na konto pensję w tej samej wysokości. Własna firma to wielka niewiadoma, nie wiadomo czy zyski będą w takiej wysokości, aby pokryć wszystkie zobowiązania i jeszcze na tym zarobić. Tworzenie biznesplanu jest oczywiście jak najbardziej pomocny, ale nie daje odpowiedzi na wszystkie trudne pytania. Rynek jest dynamiczny, ciągle pojawia się konkurencja. Na pewno warto mieć wokół siebie życzliwych ludzi, z odpowiednią wiedzą ekonomiczną i dobrym wyczuciem, jeśli chodzi o otaczający biznesowy świat. Wtedy można podjąć właściwe biznesowe decyzje oraz otworzyć firmę, która ma duże szanse na powodzenie.